мојфорум мои правила sdfds
Добредојдовте!!!
Форумов е сеуште во проширување па ако сакате предложете го на вашите пријатели. Ке ви бидеме благодарни и ако се регистрирате.
  мојфорум мои правила sdfds

  sfdsfdsfsdfsdfsdf


  You are not connected. Please login or register

  View previous topic View next topic Go down  Message [Page 1 of 1]

  Admin

  Admin
  Штрумфал
  Штрумфал
  деновиве се истражуваше за што се користат компјутерите во училиштата.
  Учениците, веќе ги хакнаа компјутерите во училиштата, па сега со посебни
  "туторијали", можат да станат администратоски корисници на
  компјутерите, а притоа да користат игри, побрз интернет, да менуваат
  лозинки на други компјутери и тн.
  - Прво се логираме како ucenik35 (рандом јузер) и отвораме Терминал,
  Наредно што треба да направиме е да напишиме: cd /var/tmp и ке ни се
  појави ова како на сликата, потоа треба да го превземеме експлоитот со
  командата: wget ... - ова е само дел од упатството со кое учениците
  можат да станат административни корисници на компјутерите низ
  македонските школи.

  - Сега сите што се закачени на твоето куќиште
  се ослободени од презентацијата на професорот. Доколку се одлогирате и
  пак се логирате презентацијата ќе се вклучи, завршува коментарот на
  ученикот - кој на останатите им советува како да го хакнат школскиот
  компјутер и целосно да се исклучат од видливоста на професорите.


  - За да му го смениш на некој друг, одиш терминал и пишиш: su
  ucenikXX (XX е бројот на ученикот пр. 07) su ucenik07 сега ке ти бара
  пасворд, т.е. сегашниот пасворд (ucenik) откако ке се логираш постапката
  е иста како и за твојот јузер , одговара друг корисник.


  Ова е еден од многуте "туторијали", кои може да се пронајдат на
  интернет, што не е спорно. Проблемот е во тоа, за што воопшто се
  користат училишните компјутери за кои се потрошија 60 милиони евра,
  државни пари и колку тие помогнаа на учениците да ги користат високите
  технолошки достигнувања за свое дообразување.

  Македонските ученици ги хакнаа школските компјутери Hak10

  Дали нашиот министер за образование, но и премиерот како главен
  промотор на проектот знаат, за што се користат училишните компјутери?


  _________________
  WWW.TEKNUVALOO.MACEDONIANFORUM.NET КОГА ТОГАШ КЕ МИ ТЕКНЕ Laughing Laughing Laughing
  https://mojforum.macedonianforum.net

  View previous topic View next topic Back to top  Message [Page 1 of 1]

  Permissions in this forum:
  You cannot reply to topics in this forum

   
  • Make a forum | © PunBB | Free forum support | Contact | Report an abuse | Forumotion.com

  (0)